Zajímavá místa

Prudká patří do mikroregionu Pernštejnsko - do tohoto svazku vstoupilo 8 obcí: Nedvědice, Černvír, Doubravník, Drahonín, Olší, Sejřek, Skorotice a Ujčov. V rámci rozšíření služeb cestovního ruchu byl připraven projekt „Vyšlápněte si k nám!“, jehož cílem je poskytnout našim návštěvníkům informace o území mikroregionu, jeho zajímavostech a významných prvcích se zaměřením na všechny cílové skupiny turistů.

Mikroregion Pernštejnsko

na stránkách naleznete základní informace a možnosti výletů, pořádané akce atd.
Přehled pamětihodností v regionu >>>,
přehled zajímavých turistických tras v celém regionu >>>,

Region Tišnovsko

výlety, rozhledny, příroda, památky, cykloturistika, minerály ... Rozšířený přehled o našem okolí, včetně všech mikroregionů.

Cyklotrasa

Kolem střediska je značená cyklotrasa č.1 - vede z Brna přes Tišnov, Lomnici, Běleč, Prudká, Doubravník, Nedvědice a dále na vysočinu nebo je možné použít zkratku z Tišnova přes Štěpánovice, Borač na Prudkou (rovná cesta bez převýšení).

Výběr zajímavých míst v bližším i vzdálenějším okolí

Doubravník

středisková obec, ve které postavili Pernštejnové v letech 1535-57 mimořádně krásný kostel Povýšení sv. Kříže v pozdně gotickém a renesančním slohu, s hrobku Pernštejnů. V Doubravníku jsou nákupní možnosti, pošta a nejbližší benzinová pumpa. Z Doubravnického náměstí je značená přístupová komunikace do Prudké.

GALERIE z RUKY - Křížovice

dřevěné sochařské předměty, postavy volně v přírodním amfiteátru, výstavní program v interiéru,koncerty, možnost koupě některých vystavovaných předmětů - skvělé zakončení polodenní pěší vycházky okolí střediska (6 km) provoz jen v sezóně.

PORTA COELI - Tišnov, Předklášteří

Porta coeli (Brána nebes) je ženský cisterciácký klášter ze 13. století, ve kterém i v dnešní době žije komunita sester cisterciaček. Proslavenými dominantami tohoto kláštera jsou bohatě zdobený gotický portál v západním průčelí románsko-gotické baziliky Nanebevzetí Panny Marie, kapitulní síň a křížová chodba. Tyto unikátní umělecké skvosty jsou přístupné celoročně.
V areálu kláštera se nachází Podhorácké muzeum, ve kterém mohou návštěvníci shlédnout stálou expozici s názvem "Dějiny a současnost kláštera Porta coeli". Při prohlídce kláštera s průvodcem se účastník seznámí s nejzajímavějšími místy jako jsou bazilika s proslaveným portálem, křížová chodba s rajskou zahradou nebo kapitulní síň.
Další zajímavá expozice se věnuje paleontologie a mineralogii (zvláštní část tvoří "Minerály na Tišnovsku") -(10 km)

WESTERNOVÉ MĚSTEČKO Šiklův Mlýn

originální western městečko v údolí řeky Bobrůvky, největší rodeo aréna v ČR. V programu uvidíte přepadení městečka, indiány, zlatokopy, pistolníky, kovboje. Dále jsou pro Vás připraveny Saloony, Pacifická železnice, půjčovna kostýmů aj.

HRAD PERNŠTEJN

nejkrásnější moravský hrad,který je známý z řady filmových pohádek, se nachází pouze 8 km od Prudké. Doprava vlakem 2 zastávky do Nedvědice o odtud asi 2 km pěšky na hrad.

NEDVĚDICE a okolí

Městečko Nedvědice patří se svými třinácti sty obyvateli k největším obcím Tišnovska. Již od začátku 20. století je vyhledávaným letoviskem, poněkud později i střediskem zimních sportu. Známý je nedvědický mramor, který zde býval těžen v několika lomech a byl po staletí používán na mnoha významných církevních i světských stavbách. Získal dokonce ocenění i na světové výstavě v Paříži.

HRAD SVOJANOV

velmi zachovalý hrad menší velikosti, původně ze 13.stol (35 km)

ZÁMEK RÁJEC nad Svitavou

nově rekonstruovaný zámek s původními interiéry s nádherným parkem ( 20 km )

ZÁMEK LYSICE

velmi krásný zámek, který v současnosti nabízí několik prohlídkových tras, včetně prohlídky rozsáhlé zámecké zahrady (25 km).

ROZHLEDNA Klucanina

nově otevřená turistická rozhledna nad městem Tišnov, pěšky 10 km, nebo vlakem do Tišnova a dále 3 km

Město TIŠNOV

Město s osmi tisíci obyvateli je rozloženo v široké kotlině, obklopené zalesněnými kopci. Tišnov je pro svou polohu právem nazýván "Bránou Vysočiny". První písemná zmínka o vsi Ťušnovice, předchůdkyni dnešního Tišnova je z r. 1233. Pod region Tišnovsko spadá i náš mikroregion Pernštejn.

ROZHLEDNA Karasín

v blízkosti Bystřice n.Pernštejnem, (u Vírské přehrady) n.výška 704 m (25 km)

Vírská přehrada

zajímavý turistický cíl automobilem či na kole. Pitnou vodou je díky Vírské přehradě zásobováno Novoměstsko, Bystřicko a část Žďárska, v poslední době i Brno. Bohužel díky tomu je tato krásná lokalita nepřístupná rekreaci i rybolovu a pro její okolí platí vyhláška I. pásma hygienické ochrany. Nicméně po levém břehu byla vybudována asfaltová cesta, která slouží jako cyklistická stezka do Dalečína (podzimní fotografie). V souvislosti s otevřením stezky nelze také nezmínit projekt vodohospodářské naučné stezky. K Vírské přehradě patří malá hydroelektrárna se dvěma turbínami a stanice pro úpravu tzv. „surové vody“ na vodu pitnou.

ROZHLEDNA Babylon

nově otevřená u obce Kozárov, n.výška 656 m (15 km)

RUDKA u Kunštátu

ojedinělá pískovcová jeskyně Rudka s obrovskými vytesanými postavami blanických rytířů do skály. Nad jeskyní navštívíte rozhlednu Milenku s n.výškou 579 m (25 km)

Zahradní ŽELEZNICE

provozní muzejní expozice úzkorozchodné železnice v Drásově (15 km). Svezte se replikou vagónků z minulého století! (provoz celoročně první neděli v měsíci, skupiny dle dohody)

Zubštejn

zřícenina hradu Zubštejn a Pyšolec u obce Pivonice nedaleko Vírské přehrady (20 km)

MORAVSKÝ KRAS

nejslavnější české jeskyně jsou rozmístěny kolem města Blansko (35 km): Jeskyně Balcarka - s nejbohatší krápníkovou výzdobou (u obce Ostrov u Macochy) Kateřinská jeskyně, Sloupsko šošůvské jeskyně - nejdelší nově zpřístupněný systém chodeb (Sloup) Punkevní jeskyně - nejznámější, s celoročním provozem, součástí prohlídky je dno propasti Macocha a projížďka po ponorné říčce Punkvě. U jeskyně je možnost využít lanovky k hornímu můstku propasti. Nejnověji zpřístupněná jeskyně Výpustek - po druhé světové válce se prováděly speleologické průzkumy ve znovuotevřené Babické chodbě. Speleologové pronikli do dříve objevených prostor, avšak velké prostory s jezerem se najít nepodařilo. Začátkem 60. let převzala celý areál jeskyně znovu Čs armáda, která zde vybudovala mohutný podzemní protiatomový kryt. V listopadu roku 2006 převzala jeskyni i s technickým dílem Správa jeskyní České republiky - jeskyně byla z velké části upravena jako  bezbariérová.

Kuřim

Nový krytý bazén - Aquapark (20 km) - doprava možná vlakem

ZOO Brno Bystrc

nově zmodernizovaná a zrekonstruovaná zahrada nabízí netradiční pohled do světa zvířat (30 km)

Brněnská PŘEHRADA

s pravidelnou lodní dopravou Bystrc - Veverská Bitýška (květen-září). Možnost autobusem do Bitýšky, dále lodí do Brna a pokračovat do ZOO atd.

 

V zimním období

Lyžování

  • Nedvědice Kovářová - vlek,sjezdovka (10 km),
  • Tišnov Předkláštěří - vlek, sjezdovka, noční lyžování (10 km) - doprava možná i vlakem
  • Bystřice nad Pernštejnem, Karasín - sportovní centrum, ski areál - vlek, sjezdovka, noční lyžování, umělé zasněžování, rozhledna (20 km)
  • Nové Město na Moravě - vlek, sjezdovka a rozsáhlé upravované běžecké tratě (30 km) - doprava možná i vlakem

Nedvědice

bruslení na stadionu s umělým ledem (8 km) - doprava možná i vlakem

 

MORAVSKÝ KRAS

Punkevní jeskyně s celoročním provozem, součástí prohlídky je dno propasti Macocha a projížďka po ponorné říčce Punkvě. U jeskyně je možnost využít lanovky k hornímu můstku propasti.Předpověď počasí


Počasí Brno